Hristos, Lumină lină-n satul meu

Viața parohiei Aprilie 18, 2019

În perioada 20 februarie – 7 aprilie 2019, la Parohia cu hramul ”Adormirea Maicii Domnului” Cercehejeni, Protopopiatul Botoșani, s-a derulat proiectul catehetic Hristos, Lumină lină-n satul meu.

Proiectul se înscrie în tematica Anului omagial al satului și cu acest proiect, parohia noastră participă la Concursul Național Catehetic Hristos: sufletul satului meu.

Din dorința de a strânge copiii parohiei în jurul bisericii parohiale, de a le transmite valorile sănătoase ale poporului nostru și de a le oferi modele de viață demne de urmat, am desfășurat o serie de activități urmărind totodată și dezvoltarea simțului artistic la tânăra generație.

Mulțumim participanților la proiect, care au răspuns cu interes și dorința de a învăța despre satul nostru și de a duce mai departe memoria și tradițiile înaintașilor noștri.

Pr. Liviu Rotaru

Citește alte articole despre: Cerchejeni, cateheza 2019