Istorie Noiembrie 7, 2014

Biserica din satul Cerchejeni cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” a fost zidită  între anii 1897-1901 din cărămidă pe temelie de piatră şi a fost sfinţită în luna noiembrie, ziua 11, anul 1901.

Ctitorul bisericii este Pr. Ec. Mihail  N. Lapusneanu (1880-1918) şi sotia sa Ecaterina, împreună cu parintii lor Pr. Ec. Neculai Lapusneanu si presbitera Singhitichia si obstea satului Cerchejeni. De la zidire biserica a fost reparata in anul 1925 de catre Pr. Mihai Lapusneanu (fiul).

Biserica este zidita pe locul unei alte biserici mai vechi care in anul 1924 a fost mutată in satul Talpa. Locul  vechii  biserici este marcat prezent de Sf. Masa din cimitirul bisericii.

Alti preoti slujitori sunt: Pr. Ec. Mihai Roznovanu care in anul 1965 a facut lucrari de consolidare prin ancorarea zidurilor si fixarea de contraforte in partea de rasarit a bisericii. Pr. Ec. Ioan  Obuf care intre anii 1974-1975 a impodobit biserica cu pictura  murala. Pr. Ec. Gavril Popa (1982-1986) si Pr. Ec. Nicolae Bobirnea (1986-1993) au depus si ei de asemenea efort pentru ingijirea si infrumusetarea bisericii. Din anul 1994 si pana in prezent Pr. Liviu Rotaru este parohul bisericii care pe langa slujirea liturgica, pastorala si misionara depune impreuna cu consiliul parohial si credinciosii satului ample lucrari de reparatie, construire si consolidare a bisericii.